Orzechowe ule

Niezależnie od tego, czy nazywasz je ula, czy gniazda os, to te same ulubione, niepiekarnicze ciasta bożonarodzeniowe. Jego aromat wypełniony jest orzechami i zawiera krem budyniowo-maślany.
Składniki, których potrzebujesz
Na ule
200 g mielonych orzechów włoskich
200 g cukru pudru
1 białko
Na kółka pod ule
150 g mąki pszennej
100 g masła
50 g cukru pudru
(1 żółtko)
Na krem
200 g masła
350 ml mleka
1 budyń waniliowy
cukier puder
aromat migdałowy
cukier puder do obtoczenia
Sposób przygotowania
Blachę wyłożymy papierem do pieczenia i nagrzewamy piekarnik do 180 °C.
Z wszystkich składników tworzymy ciasto. Na oprószonej mąką stolnicy wałkujemy je na grubość około 3 mm.
Wycinamy kółka o wielkości odpowiadającej otworowi w foremce na ule. Układamy je na blaszce, wkładamy do piekarnika i pieczemy na złoty kolor.
Z orzechów, cukru i białka (lub rumu) przygotowujemy ciasto. Formujemy kulki, które obtaczamy w cukrze i wtłaczamy do foremki na ule.
W środku robimy dziurkę. Napełniamy kremem i przyklejamy do upieczonego i ostudzonego kółka. Pozwalamy ostygnąć.
Budyniowy proszek rozrabiamy w mleku i ciągle mieszając gotujemy gęstą masę. Gdy budyń jest zimny, dodajemy go do masła i dokładnie mieszamy. W zależności od smaku dodajemy cukier i aromat. Krem możemy wzbogacić o ulubione dodatki.
Co jeszcze warto wiedzieć o przepisie Orzechowe ule
Orzechowe ule są popularnym czeskim słodkim wypiekiem, który składa się z kruchego ciasta i jest nadziewany pyszny kremem orzechowym. Ten deser często jest ozdobiony polewą czekoladową i posypany mielonymi orzechami, co nadaje mu nie tylko znakomity smak, ale i atrakcyjny wygląd. Orzechowe ule zazwyczaj przygotowuje się na świąteczne okazje i rodzinne uroczystości, ponieważ ich produkcja wymaga nieco więcej czasu i cierpliwości. Są idealnym słodkim przysmakiem dla wszystkich miłośników orzechowych deserów.